Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Vitajte v Penzióne Zuberec

My sa o Vás staráme.

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Vitajte v Roháčoch - Západných Tatrách

Poskytujeme ubytovanie celoročne

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Pozývame Vás na lyžovačku do Roháčov

Každý hosť je pre nás výnimočný - Vitajte v Penzióne Zuberec.

Pozývame Vás do Múzeu Oravskej dediny

Pozývame Vás do Múzea Oravskej dediny

Vitajte v Penzióne Zuberec

Úvod Tip na výlet Pamiatky Orava museum of P.O Hviezdoslav

Múzeum Pavla Országha sa nachádza v Dolnom Kubíne. Vzniklo v roku 1980 zlúčením Oravského múzea v Oravskom Podzámku a Literárneho múzea P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Dnešný názov nesie od roku 1983, pôvodne sa volalo Oravské múzeum v Dolnom Kubíne. Úlohou múzea je dokumentovať prírodné pomery a spoločenský vývin celého regiónu Oravy. Súčasťou zbierok je aj historický knižničný fond Čaplovičovej knižnice.

Medzi expozície múzea patrí Oravský hrad, Oravská lesná železnica, Literárna expozícia P.O. Hviezdoslava, Čaplovičova knižnica, Dom Martina Kukučína, Florinov dom, Expozícia Mila Urbana a Hviezdoslavova Hájovňa.

Múzeum sa nachádza v budove Čaplovičovej knižnice a bolo otvorené v roku 1949. Svojim návštevníkom predstaví kompletnú tvorbu a život P.O. Hviezdoslava. Spomínaná Čaplovičova knižnica sa radí medzi najvýznamnejšie vedecké knižnice na Slovensku. Založil ju Vavrinec Čaplovič z Jasenovej, jeden z najväčších zberateľov kníh v 19. storočí na Slovensku, ktorý v roku 1839 venoval svoju zbierku Oravskej stolici.

Expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy pod Babou Horou sa nachádza v Oravskej Polhore a je situovaná v nádhernom prostredí, v hájovni pod Babou Horou. Je venovaná jednému z najkrajších diel slovenskej poézie, epicko-lyrickej skladbe Hájnikova žena.

Neďaleko Dolného Kubína, v Jasenovej, sa nachádza pamätný dom významného slovenského realistického prozaika - Martina Kukučína, ktorého preslávili jeho poviedky ako Rysavá jalovica,Keď báčik z Chochoľova umrie, a román Dom v stráni. Táto expozícia, ktorá je typickou dolnooravskou usadlosťou stredného roľníka z polovice 19.-teho storočia, chce svojim návštevníkom priblížiť život a tvorbu tohto významného slovenského spisovateľa.

V Dolnom Kubíne sa nachádza Florinov dom, pomenovaný podľa básnika, redaktora, diplomata, kultúrno-výchovného pracovníka a dlhoročného spoluorganizátora Hviezdoslavovho Kubína -Thea H. Florina. V dome je sprístupnená rekonštrukcia izby, v ktorej prežil vyše 20 rokov.

© 2014 Penzión Zuberec | Foto: abcRohace.sk, Róbert Kovalčík, P. Motyčák | web created: ITslovakia.sk