Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Vitajte v Penzióne Zuberec

My sa o Vás staráme.

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Vitajte v Roháčoch - Západných Tatrách

Poskytujeme ubytovanie celoročne

Penzion Zuberec - ubytovanie v Zuberci v Penzióne Zuberec

Pozývame Vás na lyžovačku do Roháčov

Každý hosť je pre nás výnimočný - Vitajte v Penzióne Zuberec.

Pozývame Vás do Múzeu Oravskej dediny

Pozývame Vás do Múzea Oravskej dediny

Vitajte v Penzióne Zuberec

Úvod Tip na výlet Pamiatky Oravský hrad

Jeden z najkrajších hradov Slovenska sa nachádza v obci Oravský Podzámok a patrí k významným dominantám Oravy. Celoročne ho s obľubou navštevujú domáci, ale aj zahraniční turisti. Okrem toho, že ponúka bohatý kultúrny program počas celého roka, ho preslávili aj mnohé známe filmy a rozprávky, ktoré sa tu natáčali, ako napríklad prvá čiernobiela verziu filmu Dracula z roku 1922, Kráľ drozdia brada, Sokoliar Tomáš a mnoho iných.

Najvyššia časť hradu, ktorý je zaradený aj medzi národné kultúrne pamiatky, je vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava.

Hrad bol postavený v 13. st. a kedysi bol sídlom Oravskej župy. V minulosti mal viacero stredajúcich sa majiteľov, medzi ktorých patrili napr. Thurzovci a Pálfyovci. V roku 1800 hrad poškodil veľký požiar, po ktorom ho jeho vtedajší majitelia - Pálfyovci - zrekonštruovali do romantickej podoby. Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky so zariadením z roku 1752.

Hrad je členený na horný, stredný a dolný. Horný hrad tvorí Citadela - najstaršia časť hradu z 13. storočia, ktorá slúžila na obranu hradu. Stredný hrad sa skladá z Korvínovho paláca, paláca Jána z Dubovca a obytnej veže. Dolný hrad tvorí Turzov palác, kaplnka svätého Michala, západná a východná bašta, budova fary a obranný systém zložený z prvej, druhej a tretej hradnej brány. V súčasnosti je v hrade inštalovaných viacero expozícií: prírodovedecká, archeologická, etnografická a historická.


© 2014 Penzión Zuberec | Foto: abcRohace.sk, Róbert Kovalčík, P. Motyčák | web created: ITslovakia.sk